Rozhodně NEJSME POLITICI, ale OBČANÉ Heřmanova Městce.
Lidé co tu žijí, a kterým život v Heřmanově Městci není lhostejný.
Neměníme směr - chceme pokračovat dál - KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018

spendlikVernisáž výstavy k 25.výročí od revolučních dní let 89-90

25.01.2015 v 08:54, Mgr. Klára Čížková

Slibovali jsme oživování a jsme rádi, že jsme našim předsevzetím věrni. Naše členky Marta Pleskotová a Klára Čížková jsou výrazně podepsány pod vznikem zcela unikátní výstavy v Heřmanově Městci. Jen tak dál, ať město žije! Vernisáž výstavy navštívilo plno pamětníků a přímých účastníků tehdejších dní. Vzácným hostem byl pan Petr Kučera, který v roce 89 koordinoval propojení pražského centra OF snaším regionem. Pozdrav s omluvou své účasti, ale poděkováním k uskutečnění výstavy, zaslal Petr Pithart.


V pátek 23. ledna se ve výstavních prostorách židovského dvojdomku konala vernisáž výstavy připomínající 25. výročí revolučních dní let 89–90. Samotné vernisáže se spolu s cca 50 hosty zúčastnili i přímí spolutvůrci listopadových změn v Heřmanově Městci. Za všechny jmenujme pana Michala Dziedzinského apaní Jaroslavu Šmídovou, kteří poskytli k realizaci výstavy dobové materiály a přispěli i vzpomínkami. K autentické atmosféře přispěl pan Josef Wolf písněmi, které rozezpívaly celou výstavní síň stejně jako v listopadu 89 Václavské náměstí. 

Celá výstava byla koncipována jako časová osa znázorňující dění od listopadu 89 až po první svobodné komunální volby v roce 90. Součástí expozice byl i panel připomínající třetí znovuobnovení skautské organizace po 19. letech. Samotnou výstavu, po dobu jejího zpřístupnění, navštívilo přes 100 návštěvníků a byla využita i místní ZŠ ke zpestření hodin dějepisu a občanské výchovy pro žáky vyšších ročníků.
Záměrem výstavy a komentované vernisáže bylo připomenutí totality doby relativně nedávné generaci „Husákových dětí“ a mladším ročníkům, kteří v demokracii již vyrůstali a považují ji za samozřejmost.

» návrat zpět