Rozhodně NEJSME POLITICI, ale OBČANÉ Heřmanova Městce.
Lidé co tu žijí, a kterým život v Heřmanově Městci není lhostejný.
Neměníme směr - chceme pokračovat dál - KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018

spendlikVelikonoční jarmark otevřel jaro v Heřmanově Městci

20.04.2015 v 09:28, Mgr. Klára Čížková

Spolek Živé město Heřmanův Městec uspořádal na velikonoční víkend sérii akcí - výstavu, soutěž i jarmark s doprovodným hudebním vystoupením. 


Ve dnech 3. 4. – 6. 4. 2015 probíhala v židovském dvojdomku výstava na téma Historie Velikonoc, tradice a zvyky.

Výstava byla spojená se soutěží o nejkrásnější kraslici a nejnápaditějšího beránka. Do soutěže se přihlásili obyvatelé Heřmanova Městce a okolí, žáci mateřských škol, základní školy, družiny, speciální školy, klienti obou domovů pro seniory, Dům dětí a mládeže a MŠ Morašice. Výstava byla zahájena v pátek 3. 4. 2015.

Společně s občany jsme si prošli výstavu a dozvěděli se zajímavosti z historie, zvyků a tradic velikonočních svátků. Přečetli jsme si historické koledy, ale i ty dnešní často používané a zjistili jsme, jaké symboly patří ke svátkům jara. Všechny spoluobčany jsme pozvali na velikonoční jarmark, který se konal v sobotu 4. 4. 2015. Již od rána se chystaly v prostranství před dvojdomkem stánky pro naše trhovce. Stále jsme pozorovali oblohu a sluníčko bylo zřejmě také zvědavé, co budeme zajímavého prodávat, a stále se na nás usmívalo. Návštěvníci byli přivítáni vystoupením dětí ze souboru Klíček a Klíčenky z Morašic u Chrudim pásmem známých lidových a moderních písní. Ve stáncích jste se mohli zahřát medovinou a ochutnat medové výrobky, o kousek dál vás čekaly výrobky pletené z proutí či papíru, zajímavé velikonoční dekorace, košíky, misky a tácky. Z dálky svou vůní lákaly hyacinty, petrklíče a narcisky, které jste mohly hned postavit do keramických květináčů či si zakoupit keramický hrneček, misku a ještě se ozdobit ručně dělanými šperky a obléci se do ručně batikovaných kalhot. Opravdu bylo z čeho vybírat. Ve dvojdomku jsme měli ráj pro děti – šikovné ručičky – s pomocí paní Ivy a paní Jiřinky si děti odnášely své výrobky domů, ať to byly kraslice nebo keramické výrobky. Celé odpoledne mohli návštěvníci obdivovat šikovné ruce paní Hany, která na přání zdobila kraslice a vedle šikovní pánové Martin a Ondra pletli pomlázky. Návštěvníků jen podle hlasovacích lístků prošlo na 400! Nádhera. Počasí nám přálo a vše se podařilo.

Moc děkujeme všem, kdo se na přípravách podíleli a všem, kdo se rozhodl soutěžit! A jsme u toho. Jak to vlastně dopadlo?

V pondělí 6. 4. 2015 jsme spočítali hlasy a v pátek 10. 4. 2015 jsme na Turistickém informačním centru předávali odměny a pamětní listy 5 nejkrásnějším kraslicím a 5 nejnápaditějším beránkům. Za kraslice: paní Zitová z Prachovic, kolektiv kreativní dílny při RC Radovánek Heřmanův Městec, Barunka a Vašík Svobodovi s babičkou z Klešic, kolektiv DPS – Zámek Heřmanův Městec a nádherná pštrosí kraslice od paní Čapkové in memoriam. Za beránky: MŠ Morašice oddělení Dubínků a Lískulek, kolektiv 2.B. ZŠ Heřmanův Městec pod vedením paní Pickové, seminář – základy lidových řemesel při ZŠ Heřmanův Městec pod vedením paní Beránkové (největší beránek) a ZŠP a ZŠS Heřmanův Městec. Všechny výrobky byly krásné a nápadité a již teď se těšíme na rok příští a určitě vymyslíme zase něco nového. Těšíme na shledanou na dalších podobných akcích.

» návrat zpět